Neden Bir Bebek Bakıcısı İhtiyacı Duyuyoruz?

replika saat replika tag heuer

Birçok insan, özellikle de anne baba olanlar, çocukları konusunda kendilerini yeterli buldukları için bebek bakıcısı gibi profesyonel bir yardıma ihtiyaç duymazlar. Oysa yetişemediğimiz, yeterli olamadığımız ve çaresiz kaldığımız durumlarda mevcut şartlara göre işin içinden alnımızın akıyla çıkabilmek için bir profesyonelden ya da güvenilen bir kişiden yardım almalıyız. Atılacak ilk adım, yardıma ihtiyaç duyulduğunu ve hatta duruma göre bu ihtiyacın zorunlu olduğunu kabul etmektir.

Bebeklerin özellikle gelişim süreci boyunca ebeveynleriyle birlikte olmaları konusunda uzmanlar ısrarcıdır ancak içinde bulunduğumuz yaşam koşullarına bakmamız gerekirse anne ve babaların işe başlama yahut işe dönme zorunluluğu gibi nedenlerle bebekleriyle rahat rahat ilgilenebilme süresi maalesef en fazla 4 ile 6 ay arasında değişmektedir. Tabii ki bu süreç verilen doğum izninin ne kadar olduğuna göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle beklenenin aksine daha erken dönemlerde çocuk bakımı konusunda yardımcı ihtiyacı doğmaktadır. Anne – babaların geçimlerinin devamlılığı için, bebek ve çocuk gelişiminin ihmal edilmemesi adına yetiştirilmelerinin sürdürülebilmesi alanında “bebek bakıcıları” büyük bir kurtarıcı olmuştur.

Bebek Bakıcısının Bebeğe Katkıları

Hatırlanmayan bebeklik dönemi yetişkinlik dönemi kuşkusuz etkilemektedir. Bu yüzden bir bebeğin yetişmesinde etkili olan bireylerin omuzlarına büyük bir yük yüklenmektedir.
Bebeğin bakım ve gelişim sorumluluğunu alan bebek bakıcıları ile bebek birlikte oldukları zaman boyunca etkileşim içindedirler. Bakıcı ve bebeğin bulunduğu etkileşimin etki ve tepkileri gün sonunda bakıcının gitmesi ile son bulmaz. Gün boyu bebek ile beraber olan bakıcının, bebeğin üzerinde bıraktığı etkilerin tümü bebek üzerinde kalıcı etkiye sahiptir. Birkaçını incelemek gerekirse:

• Algıların en çok açık olduğu dönemlerin başında gelen bebeklik döneminde çocuğunuz, tecrübeli bir bebek bakıcısı ile farklı bir dünya ile tanışmış olacaktır.

• Öğrenme sürecinde olumlu davranışlar geliştirmelerinde, rol model olarak görebileceği bebek bakıcılarının önemli büyüktür.

• Bakıcının tek işi bebekle ilgilenmek olduğu için odağı bölünmez ve bebeğin ihtiyacı olduğunda onunla beraberdir.

• Bebek bakıcıları harika bir gözlemcidir. İyi bir bebek bakıcısı, çocuğunuzun davranışlarının altında yatan sebepleri kolayca saptayabilir.

• Yolunda gitmeyen bir şey gördüğünde anında müdahale edebilecektir.

• Bir anne ve bir baba olarak bebeğiniz hakkında kabul etmediğiniz olumsuzlukları sizinle çekinmeden paylaşabilecektir.

• Tecrübeleriyle ve almış olduğu eğitimle bebeğinize oyun arkadaşı, gözetmen ablası haricinde aynı zamanda profesyonel bir destekçidir. Bebek için doğru olanı, gelişim süresinde yapılması gerekenleri, yanlış bilinen doğruları ebeveynler ile ortak kararın alınması sonucu uygulayarak bebeğin doğru bir süreçten geçmesini sağlar.

• Anne ve babanın olmadığı zamanlarda bebeğin kendisini yalnız hissetmemesi ve ilgi, sevgi görebilmesi için bebek bakıcıları büyük yardımcıdır.

Comments are closed.

replika tag heuer