Bebek Bakıcısına Kapılarınızı Açın

replika saat replika tag heuer

Bir bebeğin beslenme, korunma ve kollanma süresi gebeliğin başladığı anla aynı anda başlar. Ana rahmi bebeği ilk andan itibaren gelişim süresince barındırır. İçinde koca bir dünya barındıran bu rahim, aylar sonra görevini tamamladığında tüm sorumluluğu annenin kollarına teslim eder. Anne ve baba yeni dünyanın üstüne titrerler, uyku düzeni, aile ve arkadaşlık ilişkileri yeni bebeğin uyku saatine göre ayarlanır, kendi aralarında uyku nöbeti düzenini tutturmuşlardır ve ne kadar çabuk oluşu fark edilmeden aylar geçmiştir. Anne ve babanın işlerine geri dönüp ailenin çarklarını döndürmesi gerekir. Ancak bebeği her gün ve uzun süre emanet etmeyi rica edebilecekleri kimseleri de yoktur. Bebek bakıcısı konusunda da her ne kadar soru işaretleri içerisinde bocalasalar ve çekimser bir tavır sergileseler de tek çıkış yolları eve bir bakıcı almaktır.

Bebek bakıcınızı nasıl tanırsınız?

Birine güvenmek, hele ki söz konusu çocuklar olunca ebeveynler için iyice gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hal alıyor. Bu durum doğal olarak anne ve baba için çocuklarını emanet edecekleri konusunda da geçerliliğini koruyor elbette.

Endişeli anne ve babanın müstakbel bebek bakıcıyı tanıyabilmesi için öncelikle davet edilen ortamın rahat olması gerekmektedir. Öncelikle genel sorular sorulup (yaşı, nerde yaşadığı, bitirdiği ya da devam ettiği okulu vs.) bakıcının alışması için ortam hazırlanmalı ve ona zaman kazandırılmalıdır. Unutmayın, samimi cevapların verildiği gerçekçi bir bakıcı görüşmesi istiyorsanız bunu adaydan esirgememelisiniz. Daha sonra bakıcının deneyimleri, niçin diğer işlerinin sonlandığı, bu işi uzun süreli düşünüp düşünmediği vs. gibi sorular sorularak işine karşı istikrarlı ve kararlı oluşu hakkında fikirler edinilebilir. Ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olabilmek için sağlığına, yaşam düzenine, kardeşi olup olmadığına, hobileri ve fobilerine dair cevaplar alırken karşınızdaki kişinin nasıl iletişim kurduğunu incelemeniz gerekir. Göz teması kuruyor mu, ses tonunu nasıl kullanıyor, beden dili etkin mi, enerjik mi… Tabii ki ilk görüşmede aklı kurcalayan tüm soruların cevap bulması bir mucize. Ancak eğer bu aşamaya kadar kişi sizin için uygun duruyorsa bir sonraki aşamaya geçip bakıcının bebekle tanışmasına müsaade edin. İlk izlenimler önemlidir; bebeği tutuşu, ilgilenişi, iletişim girişimi her bir küçük hamle emin olun size büyük ipuçları verecektir.

Bakıcı konusunda doğru bir karar vermek istiyorsanız aceleci davranmamanız gerekir. Bakıcının meslek geçmişine dair fikir sahibi olmak ve tecrübesini ikinci bir kişiden dinlemek adına referans gösterdiği kişilerle iletişim kurmakta da fayda vardır. En önemli nokta ise; bu süreci doğum izninizin son birkaç gününe sığdırmaya çalışmayın. Bebek ve bakıcısını gözlemlemek için onlarla birlikte evde geçirebileceğiniz günleriniz de olsun.

Comments are closed.

replika tag heuer