Bebek Bakıcısına Alışma Süreci

replika saat replika tag heuer

Sürekli bir şeylerin telaşında, bir koşuşturmada olup birçok şeyi gözden kaçırdığımız ve maalesef ihmal ettiğimiz bir zamandayız. Bebek bakıcıları da işte bu maratonda anne ve babaya destek olup, çocuklarının gelişimlerini destelemek ve onların yaşam düzenini toparlamakta en büyük yardımcı görevini üstlenmektedirler. Anne ve babanın sırtından büyük bir yükü alarak ev ekonomisinin sağlanmasına ve daha az yıpranan anne – babanın çocuğuyla iletişimine iyi olmasına zemin hazırlarlar. Başta bu birlikte hareket ediş ve bebek bakıcısını da planlara dahil ediş aileye zor gelebilir. Ancak kendinizi bu değişikliğe baştan hazırlarsanız sizin için de bebeğinizin için de bakıcıya alışması süresi uzun sürmez.

Anneler, Yeni Bakıcıları ile Nasıl Hareket Etmeli?

Bebeğin en temel gereksinimlerini karşılayabilen bakıcı ile aranızda maddi bir bağın olduğu unutmayın. Unutmadığınız takdirde bakıcınız ile aranızda profesyonel bir ilişki yürütmek ve sınırlarınızı koymak her zaman daha kolay olacaktır.

Otoriter olmalısınız. Bebeğiniz için önceliklerinizi net bir şekilde belirtip, evin düzeni hakkındaki değiştirilemez kararlarınızda ısrarcı olduğunuzu belirtmelisiniz.

Evin düzeninde bakıcınıza kolaylık sağlamak için orta yolu bulmalısınız, mümkün olan konularda esneklik göstermenizde bir sakınca yoktur.

Yeniliklere açık olun ancak sarsılmaz temel prensiplerinizin olduğunu da bakıcınıza belirtin. Bebeğiniz hakkında bir karar verilecekse bu konudaki karar merciinin siz olduğunu bakıcınız unutmamalı.

Ters giden bir duruma şahit olduğunuzda ya da sezdiğinizde lütfen bu durumu akışına bırakmayın. Sıcağı sıcağına bakıcıyla konuşarak olaya müdahale edin.

Bakıcıyla uzun süre geçiren bebeğiniz bakıcısına daha yakın davranabilir. Bebeğinizin sizin çocuğunuz olduğunu ve onun kurduğu en kuvvetli bağın sizinle kurduğu bağ olduğunu unutmayın.

Bakıcı olmadığı zamanda yaşanan bir sıkıntıya herhangi bir çözüm bulamıyorsanız gün içinde çocuğunuzla uzun zaman geçiren ve çocuğunuz hakkındaki birçok konuya hakim olmaya başlayan bakıcınıza danışmaktan çekinmeyin.

İlerleyen süreçte başta; bebeğin ruh hali, davranışları ve iştahı gözlemlenmeli. Daha sonra değişiklikler, iyiye yahut kötüye giden durumlar, bakıcının ve ebeveynlerin varsa yeni talepleri veya rahatsızlıkları vs. hakkında konuşmak üzere bir araya gelerek periyodik olarak toplantı yapılmalıdır.

Comments are closed.

replika tag heuer