Bebek Bakıcısı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

replika saat replika tag heuer

Aslında uzun zamandır mevcut olan ancak son zamanlarda daha çok ön plana çıkan bir meslek grubundan bahsedeceğiz sizlere. Onlar; en kıymetlinizi, geleceğinizi, göz bebeğinizi emanet ettiğiniz “bebek bakıcıları”.

Bebek Bakıcısı Nedir?

Ailenin sunduğu şartlara ve kurallara göre, anlaşıldığı süre zarfınca, bebeğin bakım ve gelişimine olumlu katkıda bulunmak ve ona iyi bir örnek teşkil etmek için anne ve babanın olmadığı zamanlarda bebeğin gözetimi ve korunmasından sorumlu olan kişidir.

Toplumda Annelik

Tarihin ilk dönemlerinde, kadın ve erkeğin hayatı sürdürmek ve omuz omuza bir yaşam mücadelesi vermek için birlikte hareket etmeye karar vermesinden itibaren toplumsal düzenlemelerle kadın maalesef yaşamdaki yerinden koparılmış ve evin bir köşesine atılmıştır. İlk çağlar olarak gelişmemiş ve yetersiz gördüğümüz dönemi, kadının söz sahibi olmasının başta sosyal hayatta olmak üzere günden güne azalmasıyla mumla arar olduk. Ancak kadınların tüm hayal ve hedeflerine engel olacak bir hal alan bu role artık eskisi kadar razı olmadığını görüyoruz. Hayallerini göz ardı etmeden, iş hayatında ve sosyal hayatta da yerini alan ve var olan evliliklerini devam ettirebilen kadınlara günümüzde sıkça rastlamak mümkün.

Annenin En Büyük Yardımcısı “Bebek Bakıcısı”

Bebek sahibi olunmasıyla akla ilk gelen düşünce, bebek bakımı ile ilgilenmek için annenin işten ayrılmasıdır. Bu doğrultuda kişinin, bu işi alabilme sürecine kadar verdiği emek ve yaşadığı stres düşünüldüğünde anneden yapması istenilen bu ani değişiklik onun büyük bunalımlar yaşamasına sebep olabilir. Şüphesiz anne, annedir ve çocuğunu her şartta sevip koruyarak onun iyiliğini gözetecektir. Ancak mutsuz ve tamamlanmamış hisseden birinden bu beklentiler karşılıksız kalır ve annenin içinde bulunduğu ruhani durum bebeğe de elbet yansır. Oysa annenin istek ve hayallerine, yetenek ve potansiyellerine, geçmiş başarı ve başarısızlıklarına sırt çevirmeden de yavrusuna annelik yapabilmesi bebek bakıcısı ile mümkün. Tek yapılması gereken iyi bir seçim yapmak.

İyi bir bebek bakıcısı nasıl olmalıdır?

Tabii ki de iyi bir bebek bakıcısı sahibi olmak için birçok araştırma yapıp onlarca makaleyi ve bunu tecrübe etmiş annelerin önerilerini defalarca okuyacaksınız. Biz size bu yazımızda merak ettiğiniz konularda başta gelen temel unsurları anlatıp sizi bilgi kirliliğinden ve kafa karışıklığından korumuş oluyoruz. Şöyle ki, iyi bir bebek bakıcısı:

• Ailenin çocuğunu kolaylıkla emanet edebilmesi için her şeyden önce bebek bakıcısı güvenilir olmalıdır.
• Çocuğun ihtiyaçlarına, davranışlarına ve ailenin başta belirttiği şartlara karşı duyarlı olmalı ve itaat edebilmelidir. Aynı zamanda ailede mevcut olan (tv izlemek, telefonla oynamak vs. yasak gibi) kuralların anne baba yokken de geçerliliğini koruduğunu ve var olan düzenin bozulmamasını sağlamalıdır.
• İyi bir iletişim becerisine sahip olmalıdır. Ses tonu, jest ve mimikleri nasıl kullandığı ve her türlü zor durumda dahi çocukla irtibatı koparmaması açısından iletişim becerisi önemlidir ve bakıcının yaşı ne olursa olsun çocuğun yaşına özgü davranışlarını yadırgamamalı, oyun sırasında ona iyi bir arkadaş olmalıdır.
• Kişisel bakımı eksiksiz olmalıdır. Bakım ihtiyacı olan bebeğin gözetilmesinde hijyen ve temizlik kurallarına önem vermelidir. Ayrıca, bakıcı bebeğin teniyle sık sık temas halinde olacağı için yoğun makyajdan kaçınmalıdır. Kucağa alındığında yutma ihtimaline karşı aşırı aksesuardan, uzun
dağınık saçlardan, uzun tırnaklardan, hareketi zorlaştıracak kıyafetlerden uzak
durulmalıdır.
• Sürekli hareket halinde olan bebeğin gözden kaçacak en ufak bir hareketiyle doğabilecek tehlikelere karşı enerjik ve atik olmalıdır. Karşılaşılan acil durumlarda pratik çözümler üreterek olayı çözmelidir. Eğer kendini aşan bir sorunla karşılaşırsa gerekli yerlere haber vermeli, sakin kalmalı ve en önemlisi her duruma karşı sabırlı olmalıdır.
• Ailenin bebeğini emanet ettiği bakıcı üzerine aldığı sorumluluğun bilincinde olmalıdır. Çocuk uyanıkken kendiyle ilgilenip yahut başka bir işe dalıp bebeği unutmamalıdır. Anne ve babanın olmadığı zamanlarda bebeğin terk edilmiş hissetmemesi için şefkatli, ilgili ve sevgi dolu olmalıdır.

İyi Bir Bebek Bakıcısı Nasıl Seçilir?

Bebeğe rağmen değil bebeği ile yaşayabilmeyi başarabilen annelerin artış göstermesiyle paralel olarak talep gören bebek bakıcısı sektörü annelerin imdadına yetişmeye devam ediyor. Muhakkak ki bebek kime bırakılırsa bırakılsın annenin aklı hep onda kalacaktır ancak iyi bir bebek bakıcısı seçimiyle bebek emin ellere emanet edilebilir. Peki, iyi bir bakıcı sahibi olmak için nelere dikkat etmek gerekir?

• Her şeyden önce bebeğinizin bakıcısı olmak isteyen kişiyle görüşürken onun samimi olmasını sağlayacak rahat bir ortam oluşturun ve ortamı germeyecek davranışlar sergileyin. Tanımak istediğiniz kişinin rahatsız olup rol yapmasını istemezsiniz, değil mi?
Karşınızdaki kişiye bebeğinizi emanet edeceğiniz için sergilediğiniz titizlik anlaşılabilir bir durumdur ancak önyargılı davranmanız size yanlış seçimle yaptırabilir. Anne ve baba olarak size düşen en büyük görev iyi bir gözlemci olmaktır.
• Baştan her şeyi açık bir şekilde belirtin, bu sayede taleplerinize ve dikkat edilmesi gerek konularda baştan değinerek sonradan oluşabilecek anlaşılmazlığın önünü kesmiş olursunuz.
• Görüştüğünüz kişinin bu iş konusunda gerçekten istekli olup olmadığına dikkat edin.
• İletişim kurarken yaptığı her jest ve mimik size büyük bir ipucu olacaktır. Ses tonunu nasıl kullandığına ve göz teması kurup kurmadığına dikkat etmeniz gerekir.
• Görüşme esnasında sadece işten konuşmayın, sohbet esnasında sarf edilen bir cümle ummadığınız anda size büyük ipuçları verebilir.
• Bebeğin yanında zaman geçireceği için sigara vs. kullanıp kullanmadığını sormanız gerekir.
• Başvuran kişinin referanslarını incelemeniz gerekir. Eğer ortada şüphelendiğiniz bir durum varsa eski işlerinden ayrılma nedenini işverene sormaktan çekinmeyin.
• Çocuk önce anne sütüyle sonra da çevresinden gördüğü sevgi ve ilgiyle beslenir. Bebek bakıcısının bu sevgi ve ilgiyi içinde barındırdığına dair fikir sahibi olmak istiyorsanız görüşme sonunda bebeğiniz ile ona biraz zaman tanıyın. Bakıcı ile bebek arasında gerçekleşen ilk iletişim çok önemlidir. Ona nasıl hitap ettiğini, nasıl dokunduğunu ve onu nasıl taşıdığını gözlemleyin.

Bebeğin Bakımı Anneanne ve Babaanneye Niçin Verilmemeli?

Anne ve babanın yokluğunda bebeğin yalnız kalmaması ve bakımı için akla gelen bir diğer alternatif ise bebeğin anneanne ya da babaanne sorumluluğuna bırakılmasıdır. Ancak bu çözüm kısa vadelidir. Bir hafta anneannede bir hafta babaannede kalan bebeğin düzeninin oturmaması onun gelişimine dair olumsuz izler bırakır. Oysaki bir bebek bakıcısı ile bu sorun kalıcı ve kesin bir şekilde ortadan kolayca kalkar. Çünkü bebeğe ihtiyacı olan sevgi ve ilgiyi verebilen, beslenme, bakım, güvenlik gibi en temel gereksinimlerini karşılayabilen bir bakıcı ile aranızda maddi bir bağın olduğu profesyonel bir ilişki yürüttüğünüzde sınırlarınızı koymak her zaman daha kolay ve daha nettir. İki çözüm yolu karşılaştırıldığında:
• Bebeğin yaşına ve gelişimine uygun bakım verilmesinin gerektiği unutulmamalıdır. Başlarda bakıcı ile başlayan ilişki pürüzlüklerle dolu olabilir, bu ilişkide karşı tarafa zaman tanımanız gerekir.
• Bebekle ilgili yaşanan herhangi bir sıkıntıda (sık ağlama, yerde yuvarlanma, tepinme vs) tahammül sahibi enerjik birinin çocuğa refakat etmesi daha sağlıklıdır.

• Bebeğe bakıcılık yapan kişinin reflekslerinin iyi olmasına, algısının sürekli açık olmasına ve seri hareket edebilmesi büyük anlamda önem taşır. Çünkü bebek bakımında saniyelerin dahi hesabı yapılmalıdır.

• Bebeğinizin ihtiyaçlarının karşılanmasının öncelikli olduğu bu “bebek ve bakıcısı” birlikteliğinde; sağlığı yerinde, dinç ve bakıma ihtiyaç duymayan kişiler tercih edilmelidir.

Bakıcı kontrolü ve denetimi nasıl sağlanır?

Bebeğin bebek bakıcısı ile yeni bir düzene girdiği dönemin başında muhakkak ki anne ve baba daha çok kontrol etme ihtiyacı hisseder ancak bu süreçte aile ve bakıcı yol katettikçe bu ihtiyaç yerini güvene bırakır, bırakmalıdır da. Ancak tabii ki duyulan bu güvenin etkisinde bakıcıyla geçirilen sürede bebeğin tamamen ebeveynlerden kopmaması gerekir. Bakıcıyla belirleyeceğiniz net kuralların bulunduğu bir anlaşma ve açıkça belirttiğiniz beklentileriniz sayesinde bakıcının verdiği tepkilerin olumlu olduğu gözlemlenirse şüphesiz ki oluşan ortamda bakıcıya karşı olan denetleme isteği azalacaktır. Önemli olan yolunda gitmeyen, müdahale gerektiren noktaları hemen ve dürüstlükle paylaşıp, yapıcı çözüm yolları bulmaktır.

Comments are closed.

replika tag heuer